2018 National Open Invitational Bible Quizzing Tournament Result

Coverage: "Perfected"

May 22-23 2018, Cebu Evangelism Center, UPC, Basak, Cebu City

CHAMPION
New Southern Luzon District Team B
UPC-Imus  *  Church Pastor: Rev. Abs Gamayon

Quizzers:  Camille Audrene Gamayon, Shaina Grace Gamon, Davidson Mensi, Vencint Binamira, Karl Stephen Gamayon
Coach: Jobe Salazar, Kervin Tapawan

 

1st Runner-Up
National Capital Region District Team B
UPC-Sangandaan  *  Church Pastor: Rev. Rosendo Martinez

Quizzers:  Angela Panesa,Meagan Esibes
Coach: Camelle Esibes, Jazer Martinez

 

2nd Runner-Up
National Capital Region District Team A
PEC,UPC  *  Church Pastor: Bishop Donnie Ompad

Quizzers:  Brenner Masilungan, John Namuco, Faith Arquines, Cherry Joy Martinez
Coach: Johanna Navallo, Tina Roldan, Cathy Caleo

3rd Runner-Up
New Southern Luzon District Team D
DASMA-F,UPC  *  Church Pastor: Rev. Roland Rosare
Quizzers:  Rency Marilla, Leander Palma, Margot Cua, Mariella Egana
Coach: Citadel Cepres, Reinheart Marilla

4th Runner-Up
National Capital Region District Team C
UPC, Marikina  *  Church Pastor: Rev. Alfredo Bodegas
Quizzers:  Rouyette Estores, Reujade Saligumba, Lorenze Saligumba, Jessie Mangulabnan, Aaron James Orosco
Coach: Rey Martin Daniel

4th Runner-Up
Northern Mindanao District All-Star
Quizzers:  Queenie Casimiro, Nonalyn Aguilor,Camille Lambo,Katelyn Lucena
Coach: Cutie Vertudez Ramos

 
Highest Scoring Individuals

1. Camille Audrene Gamayon, Imus Church
2. Rouyette Estores, Marikina Team A
3. John Namuco, PEC Church
4. Meagan Esibes, Crossroads Church
5. Leander Paul B. Palma, Dasma-F Team B

 

COACH OF THE YEAR:  Jobe Securata Salazar, Imus Church

ROOKIE QUIZZER OF THE YEAR: Leander Palma, Dasma-F Team B

WRITTEN QUIZ
Experienced Division
1. Camille Gamayon, Imus Church
2. Brenner Masilungan, PEC Church
3. Angela Mhae Panesa, Crossroads Church
4. Marc Harvey Miguel, Dasma-F Team A
5. Rosa Lynda Murao Peralta, Pozorrubio Church

Intermediate Division
1. Keanu Villavicencio, Tagaytay Team A
2. John Mark Libres, Bayugan Church
3. Aira Amante, Tagaytay Team B
4. Nonalyn Kaye, NMD All Stars
5. Eden Ayam Pagay, SMD All Stars

LOCATE THE VERSE
Experienced Division
1. Eunice Aguilar, Pozorrubio Church
2. John Namuco, PEC Church
3. Anne Juliene Ortega, Tagaytay Team A
4. Rj Saligumba, Marikina Team A
5. Jastin Reyes, Marikina Team B

Intermediate Division
1. Harrel Castro, Baguio Church
2. Meagan Esibes, Crossroads Church
3. Leander Palma, Dasma-F Team B
4. Davidson Mensi, Imus Church
5. Joana Orubia, Dasma-F Team A