2017 National Open Invitational Bible Quizzing Tournament Result

Coverage: "The Heart of Acts"

May 31-June 2, 2017, Tagum City, Davao Del Norte

CHAMPION
National Capital Region District
PEC Team B - UPC-Makati  *  Church Pastor: Bishop Donnie Ompad

Quizzers: Jericho Arcega, Brenner Masilungan ,Yuri Calunsag

Coach: Johannah Navallo

 

1st Runner-Up
National Capital Region District
PEC Team A - UPC-Makati  *  Church Pastor: Bishop Donnie Ompad

Quizzers: Namuco John, Kimberly Joy, Faith Arquines

Coaches: Malen Verba, Faye Gamayon

 

2nd Runner-Up
Northwestern Luzon District 
UPC- San Juan, La Union *  Church Pastor: Pastor Hilmer Fernandez

Quizzers: Orpha Grace Villahermosa, Sheba Villahermosa, Gladymar Villagera

Coaches:  Hilmer Fernandez, Daniel Rey Gaerlan Jacalne

 

3nd Runner-Up
New Southern Luzon District 
UPC- Imus *  Church Pastor: Pastor Abs Gamayon


 

Quizzers: Camille Audrene Gamayon, Louie R. Melo, Kervin Tapawan, Karl Gamayon, Jm Marcial Dela Cruz

Coach: Lorie May Rubas

4th Runner-Up
National Capital Region District
UPC- Palar  *  Church Pastor: Pastor Dante Teja

Quizzers: Rochelle Antonio, Gladys Antonio, Abegail Cardoso

Coaches: Elishama Teja, Precious S. Lerio

4th Runner-Up
Northwestern Luzon District 
UPC- Pozorrubio *  Church Pastor: Pastor Rolando Ancheta

Quizzers: Sharmaine Murao Peralta, Rosa Lynda Peralta, Eunice May Ritumalta Aguilar

Coaches: Jejomar Garces, Christopher Velez Garces

Highest Scoring Individuals
Top 1 - Gladys Antonio, Palar
Top 2 - Jericho Arcega, PEC B
Top 3 - Orpha Grace Villahermosa, San Juan
Top 4 - Camille Audrene Gamayon, Imus
Top 5 - Rosalinda Peralta, Pozorrubio

 

COACH OF THE YEAR:  Sis. Johannah Navallo, PEC

ROOKIE QUIZZER OF THE YEAR: Bro. Yniel Phet Caay

WRITTEN QUIZ
Experienced Division
1. Pozorrubio - Rosa Lynda Peralta
2. Palar - Rochelle Antonio
3. San Juan - Orpha Grace Villahermosa
4. Mandaport - Angeline Solayao Remigio
5. Imus - Camille Audrene Gamayon


Intermediate Division
1. Baguio - Ruth Naimes
2. Tagaytay - Judy Ann Detuna
3. Toril - Lynchie Mias
4. Suterville - Nonalyn Kaye Sauquillo Aguilor
5. Caraga - Ken Bien Mar Caballes

LOCATE THE VERSE
Experienced Division
1. Palar - Gladys Antonio
2. Pozorrubio - Eunice May Ritumalta Aguilar
3. Imus - Kervin Tapawan
4. PEC A - Kimberly Joy
5. Baguio - Joshua Thans Dangla

Intermediate Division
1. San Juan - Sheba Villahermosa
2. Caraga - Colyn Sajulga
3. Toril - Febbie Rouise Belono-ac
4. Magsaysay - Tulsa Lyca
5. MCARC - Ralph Bagongon